Ravnanje kose ili peglanje kose

danas je moguće napraviti na više načina. Kovrčavu ili valovitu kosu možete izravnati pomoću električnih pegli za kosu sa keramičkim pločama. Keramičke ploče na pegli za kosu garancija su laganog prolaska kose kroz peglu bez čupanja kose. Stoga, ako kupujete svoju peglu za kosu pogledajte svakako da model koji ste izabrali ima keramičke ploče.Uz peglanje kose pomoću električne pegle za kosu postoje i kemijska sredstva za izravnavanje kose, upotrebom kojih kosa ostaje duže vrijeme ravna. Ovaj način nikako nemojte raditi sami kod kuće već ako se odlučite za kemijsko ravnanje kose svakako posjetite svog frizera.

 

Da je "peglanje" kose daleko štetnije i od farbanja, trajne, uvijanja i sušenja fenom dokazali su i naučnici. Toplota koja iz takvih aparata zrači nepovratno oštećuje prirodne proteine u vlasima, pa kao rezultat dobijamo ispucale krajeve suve i veoma lomljive kose, a ako tome dodamo da je kovrdžava kosa suva sama posebi, jasno je da ćete biti osuđeni na česte posete kod frizera.

 

Dovoljno je pogledati temperature:
* Delimično sušenje kose - 80°C
* Sušenje kose u potpunosti - 100°C
* Pojavljivanje prvih znakova oštećenosti - 120°C
* Ispravljanje delimično kovrdžave kose - 160°C
* Ispravljanje kovrdžave kose - 180°C
* Ispravljanje izuzetno čvrste i kovrdžave kose - 200°C
Naravno, trebalo bi da uzmemo u obzir i to da je "peglanje" privremeno, a redovno korišćenje tretmana izaziva trajno uništavanje koje se može rešiti samo šišanjem, barem u početku. Ali kada jednom uništite jezgro vlasi, nema povratka. Hemijsko ravnanje kose koje je daleko dugotrajnije, stvara još više štete nego aparati.
 
Sad, ukoliko ste baš zapeli da se otarasite uvojaka, barem koristite serume koji neće dozvoliti da toplina dopre do jezgra vlasi i slomi je. Preparati u ovu svrhu, naravno, neće u potpunosti sprečiti oštećenja, ali će ih barem ublažiti i odložiti... dok se moda (ili vaš stav) ne promeni.